Administrator 82 artykuły
SPONSORED ARTICLE
FEATURED ARTICLE

Related Articles

Podziel się Zgłoś naruszenie

Sanktuarium Maryjne w Mariupolu na Ukrainie

  • Dodane przez Administrator
  • 12 listopada 2014 10:36:04 CET
  • 0 komentarzy
  • 1 512 obejrzeń
Wspomagaj sanktuarium Maryjne w Mariupolu na Ukrainie

Wspomóż budowę sanktuarium w Mariupolu na Ukrainie

Wspomóż budowę sanktuarium w Mariupolu na Ukrainie
W miejscu dotychczasowych krwawych walk na wschodniej Ukrainie, Ojcowie Paulini budują świątynię. Ma tam powstać sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Pomóż i Ty zbudować świątynię!

Bez pomocy wiernych z Polski prace na dotkniętych wojną terenach nie zakończą się jednak szybko. 

Do tej pory Mariupol kojarzony był z niezwykle zaciętymi walkami pomiędzy rosyjskimi najemnikami a wojskami ukraińskimi. Ze względu na niezwykle ważne strategiczne położenie miasto to stanowi dla Ukraińców bardzo ważny punkt obronny. Jednak niewielu Polaków wie, że od ponad 10 lat trwa tam budowa maryjnego sanktuarium. W tym liczącym ponad 800 000 mieszkańców mieście Maryi (Mariu – Maryi, pol – miasto) od czasów Stalina nie ma ani jednej katolickiej świątyni. Jedyny katolicki kościół został wysadzony w powietrze przez sowietów. Jednak dzięki inicjatywie Biskupa diecezji Charkowsko-Zaporoskiej Kościoła Rzymsko Katolickiego na Ukrainie, Stanisława Padewskiego odrodziła się myśl o przywrócenia tego miejsca Najświętszej Maryi Pannie.

W 2002 roku zaprosił on zakon Paulinów powierzając ich opiece miasto Mariupol. W tym samym roku dzięki staraniom O. Symplicjusza Berenta pierwszego paulina na wschodniej Ukrainie powstał dom zakonny z Kaplica Matki Bożej Częstochowskiej, w którym zagościła kopia cudownego jasnogórskiego obrazu. Wizerunek ten został podarowany przez Generała Zakonu O. Izydora Matuszewskiego, który poświęcił go na Jasnej Górze. Rok później Kaplica została podniesiona do rangi Sanktuarium. Od tamtego czasu gromadzi ona wspólnotę wiernych, która to przetrwała trudne czasy sowieckiej okupacji.

Jednocześnie rozpoczęły się prace nad projektem architektonicznym nowej świątyni, który ostatecznie został zatwierdzony przez władze miasta. Dzięki ich przychylności na wzgórzu leżącym w centrum miasta, skąd rozciąga się panorama na Miasto Maryi, ma stanąć przyszłe Sanktuarium. Na zakupionej tam działce trwają coraz bardziej zaawansowane prace. Obecnie organizatorem budowy jest O. Marek Kowalski. Jednak aby zakończyć budowę świątyni i oddać ją wiernym przynajmniej w stanie surowym, trzeba dokończyć budowę bryły kościoła, wstawić okna oraz zwieńczyć ją dachem. Jak można się domyślać dotknięci wojną tamtejsi katolicy nie są w stanie pokryć kosztów dokończenia budowy.

Dzięki naszemu wsparciu może powstać to wspaniałe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej właśnie w mieście Maryi - Mariupolu na Wschodniej Ukrainie. Zachęcamy do złożenia swojego daru serca w postaci modlitwy oraz ofiary pieniężnej na ukończenie świątyni. Będzie to wspaniały wyraz jedności z katolikami, którzy tak wiele wycierpieli w czasach Związku Radzieckiego i których obecnie dotyka rzeczywistość wojny. Szczególnie ważny, że odbywa się obecnie peregrynacja kopii cudownego obrazu i towarzyszy temu wydarzeniu odnowienie przez naród polski Jasnogórskich Ślubów.

Ofiary można składać na konto:

Bank PEKAO SA nr rachunku: 08 1240 1213 1111 0010 4088 8188

 

Zapraszamy również do kontaktu z Zakonem Ojców Paulinów w Mariupolu

Zakon Ojców Paulinów

ul. Bestużewa 60

87-543 Mariupol

obł. Doniecka

Ukraina

tel. kom. Polska: +48 880 603 440

tel. kom. Ukraina: +38 093 540 50 33

1. Msza święta w niezadaszonym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu we wrześniu 2013 roku. fot. archimwu O. Marka Kowalskiego

2. Poświęcenie kamienia węgielnego pod powsatjące Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu w 2008 roku. fot. archimwu O. Marka Kowalskiego

3. Wierni w procesji z kopią Cudownego Obrazu (11 lstopada 2011 rok). fot. archimwu O. Marka Kowalskiego

4. Bryła kościoła Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Mariupolu. Stan prac w kwietniu 2014 roku. fot. archimwu O. Marka Kowalskiego