Administrator 82 artykuły
SPONSORED ARTICLE
FEATURED ARTICLE

Related Articles

Podziel się Zgłoś naruszenie

Coraz więcej pielgrzymek na Jasnej Górze (15 sierpnia 2013)

  • Dodane przez Administrator
  • 14 sierpnia 2013 00:15:15 CEST
  • 0 komentarzy
  • 2 025 obejrzeń
Pielgrzymka dla mnie jest przede wszystkim trudem, który ponoszę w intencjach, w których idę. Te intencje dotyczą moich najbliższych i ten trud cały ofiaruję właśnie im...

Tuż po godz. 15.00 pod jasnogórski Szczyt wmaszerowała 35. Piesza Pielgrzymka Diec. Radomskiej. W tym roku w jej szeregach przyszło 7 tys. 133 osób. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Wierzę”.

„Specyfika naszej pielgrzymki jest taka, że organizujemy ją w naszych parafiach, i teraz wracamy do parafii, wracamy po rekolekcjach w drodze, i chcemy, żeby owoce tych rekolekcji było widać właśnie w życiu parafii, bo tam się urzeczywistnia Kościół, a my jesteśmy Kościołem. I w tym roku jeszcze mocniej żeśmy odczuli, przez te trudne wydarzenia w naszym mieście, że musimy bronić wartości, musimy bronić Kościoła, musimy bronić krzyża, Ewangelii, że my jesteśmy świadkami wiary, i nikt nas w tym nie wyręczy” – mówi ks. Mirosław Kszczot, przewodnik pielgrzymki nawiązując do zdarzenia, jakie miało miejsce na Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu, gdzie niedawno ze ściany zdjęto krzyż. Tym właśnie krzyżem bp Henryk Tomasik podczas Mszy św. we Mstowie koło Częstochowy błogosławił uczestników 35. Pieszej Pielgrzymki.

„Jesteśmy wdzięczni policjantom, którzy włączyli się tak ofiarnie w pielgrzymkę, którzy zabezpieczali pielgrzymkę. Jesteśmy bardzo zobowiązani za ich trud. Naprawdę bardzo wiele z tych służb, i policja, i straż miejska, i straż pożarna, i służba więziennicza włączyły się w zabezpieczenie naszej pielgrzymki. Wiem, że wielu z nich czyniło to nie tylko z rozkazu, ale z potrzeby serca, bo wierzą w Boga – podkreśla ks. Mirosław Kszczot – I za nich też modliliśmy się, żeby mogli nie wstydzić się swojej wiary w miejscu pracy, żeby mogli tam, gdzie pracują, przyznać się do swojej wiary, i żeby nikt za to nie wyciągnął względem nich żadnych konsekwencji. I mamy nadzieję, że ta modlitwa przemieni również serca tych, którzy mają jakąś niechęć wobec ludzi, którzy wierzą, którzy chcą postępować w świetle zasad wiary”.

Pielgrzymka utworzona jest z 5 kolumn: dwie radomskie, i po jednej ze Skarżyska-Kamiennej, Opoczna i Starachowic, a z kolei kolumny podzielone są na 45 grup. Pielgrzymka łączy się w całość w ostatnim dniu rano, we Mstowie koło Częstochowy, i wspólnie wchodzi na Jasną Górę. Nad całością czuwał ks. Mirosław Kszczot, a wspierało go 113 kapłanów, 51 kleryków, 11 sióstr zakonnych i 5 braci zakonnych.

W zalezności skąd wychodzą poszczególne grupy, pątnicy pokonują 200-270 km w czasie 8-10 dni. Diecezjan powitał bp Henryk Tomasik, biskup radomski. Do pieszej poielgrzymki dołączyło 60 rowerzystów i 50 biegaczy.

Jarosław Wojtuniak uczestniczył w 2. Pielgrzymce Biegowej, która swoją trasę pokonała w ciągu 3 dni. „Zaczynamy oczywiście Mszą św., a później ustawiamy się w sztafety, grupy, gdzie pełnimy obowiązkowe dyżury 15 minutowe i zmieniamy się co 15 minut na trasie biegu” – wyjaśnia pielgrzym.

W pielgrzymce uczestniczyli policjanci, przedstawiciele straży miejskiej, państwowej straży pożarnej, pracownicy więziennictwa, a wraz z nimi dyrektor więzienia oraz komendant straży miejskiej.

Ppłk Sławomir Grzyb, dyrektor Aresztu Śledczego w Radomiu pielgrzymował w grupie mundurowej: „To była inicjatywa komendanta miejskiego Policji w Radomiu – wyjaśnia - W zaszłym roku szliśmy pierwszy raz, w tym roku idzie nas dużo więcej. Mam nadzieję, że ta tradycja spowoduje, że będzie na coraz więcej szło w tej pielgrzymce”.

„Pielgrzymka dla mnie jest przede wszystkim trudem, który ponoszę w intencjach, w których idę. Te intencje dotyczą moich najbliższych i ten trud cały ofiaruję właśnie im – wyznaje Piotr Prokopczyk z grupy 12 A - kilka lat temu doznałem nawrócenia i zostałem pociągnięty przez tą formę rekolekcji, gdzie co roku moje serce się zmienia, i pociąga mnie, żebym z roku na rok gdzieś szedł i pielgrzymował dalej”.

Jak powiedział kapłan z grupy nr 5, całe te rekolekcje w drodze oparte były o słowo ‘wierzę’. „Widać, nawet tutaj, jak wchodzimy na Jasną Górę, że wcale ta wiara nie jest, zamknięta w kościele, taka martwa, nudna, zamknięta w czterech ścianach, ale ta wiara jest autentyczna, żywa i spontaniczna” – stwierdza kapłan.

„Pielgrzymka była bardzo trudna – wyznaje siostra z grupy nr 8 z parafii św. Teresy, która posługiwała w służbie medycznej - Pomagaliśmy pielgrzymom, mówiliśmy, jak się ubierać, co na głowę, jak się odżywiać w ciągu dnia, i przed wszystkim, żeby dużo napojów, dużo płynów uzupełniać w ciągu dnia, ale daliśmy radę. Ta pielgrzymka była jak każda bardzo bogata duchowo, a na owoce będziemy czekać cały rok”.

*

25. Jubileuszowa Piesza Pielgrzymka Diec. Włocławskiej zgromadziła 971 pątników, którym posługiwało 36 kapłanów, 22 kleryków i 7 sióstr zakonnych.

Pielgrzymka składała się z dwóch członów, pierwszy to Włocławek, drugi - Konin, Turek i Dzierżawy. W zależności od tego pielgrzymi w czasie 7-8 dni pokonali od 230 do 290 km. W pielgrzymce uczestniczyła tradycyjnie grupa niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich (17 osób), którym pomagali wolontariusze grupy „Caritas”.

Maszerowano pod hasłem: „Być solą ziemi”. Najmłodszy pątnik miał 1,5 roku, najstarszy 81 lat. Diecezjan w jasnogórskim sanktuarium powitał bp Wiesław Mering.

„Jubileusz to szczególna okazja, kiedy te wszystkie lata, które minęły, podsumowuje się – powiedział ks. Rafał Bogus, kierownik pielgrzymki - To szczególny czas, kiedy wspólnie razem odbywamy rekolekcje w drodze, modlimy się, wielbimy Boga, oddajemy mu cześć”.

„Pielgrzymka Włocławska to pielgrzymka radosna, bo od pierwszego dnia wyjścia do ostatniego mamy wielu dobrodziejów, którzy nas wspomagają robiąc kanapki, gotując zupę, czy tak jak dzisiaj mieliśmy nawet spaghetti – dodaje kapłan - Jestem bardzo zadowolony i dumny z moich pielgrzymów, z którymi razem kroczyliśmy na Jasną Górę, za radość, za każdy uśmiech”.

„Wszyscy, jak widzimy, we wspaniałej radości i z entuzjazmem dotarli do celu swojej pielgrzymki, by z tą wiarą, z tym entuzjazmem wrócić także do swoich domów i dawać świadectwo swojej wiary w Jezusa Chrystusa oraz w opiekę Naszej Matki” – powiedział ks. Marcin Olejniczak z Konina.

„Pielgrzymka to wspaniałe przeżycie, poznaje się dużo wspaniałych ludzi, przeżywa się wspaniałe chwile i naprawdę taka pielgrzymka zostaje w sercu do końca życia” – podkreśla Anna Cieślińska z grupy amarantowej.

Diecezjalnym duszpasterzem pielgrzymki był ks. Marek Molewski. „Na pielgrzymce było dużo czasu na modlitwę, centralnym punktem była Eucharystia, konferencje, dużo intencji o zdrowie w czasie modlitwy różańcowej – wylicza ks. Molewski – Myślę, że poprzez konferencje, przemyślenia mają świadomość tego, że mają być ‘solą ziemi’ tam, gdzie wrócą, czyli do swoich domów, do swoich parafii. Wiedzą, że nie idą tylko żeby przejść, ale że treści, które są przekazywane, które omadlają, to treści, które stają się też programem na dalsze życie” - mówi ks. Molewski.

zdjęcia Pieszej Pielgrzymki Włocławskiej - zobacz galeria

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś, es
2013-08-13, wtorek, godz. 20.00

www.pielgrzymkaradomska.pl

www.pielgrzymkawloclawska.pl


Jedna z najstarszych, bo 376. Piesza Pielgrzymka Kaliska (jednocześnie 22. Piesza Pielgrzymka Diec. Kaliskiej) weszła na Jasną Górę późnym popołudniem we wtorek, 13 sierpnia.

Na tegoroczną wędrówkę z diec. kaliskiej wyruszyło 2 tys. 320 pielgrzymów, 55 księży, 40 kleryków, 12 sióstr zakonnych w 23 grupach. Najmłodszymi pątnikami byli bliźniacy z Włoch - 8 miesięcy, najstarszy 79 lat. Kierownikiem pielgrzymki po raz pierwszy jest ks. Rafał Kopis. Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają także pieszo. Wśród pielgrzymów są mieszkańcy Kalisza, diecezji kaliskiej, a także pątnicy z zagranicy. Mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Panie, przymnóż nam wiary”. Dołączyła również 186-osobowa grupa rowerowa.

Pątników witał na Szczycie bp Teofil Wilski, biskup pomocniczy diecezji.

„Nasz ojciec duchowny, którym jest w tym roku ks. Dariusz Brylak, całość naszego rozważania pielgrzymkowego, naszych rekolekcji drodze oparł o wiarę Abrahama, a w tej wierze szczególne było nawiązanie do sakramentu Chrztu Świętego, wszystkich symboli, znaków, które temu towarzyszyły” – wyjaśniał ks. Rafał Kopis, kierownik pielgrzymki.

Część pielgrzymów wnosiła na Jasną Górę zapalone świece. „W drodze do Częstochowy rozważaliśmy postać Abrahama, który jest ojcem naszej wiary, a to się kapitalnie wpisuje w tajemnicę Chrztu, która jest bramą wiary. Jest to jeden z symboli sakramentu Chrztu. Na samym końcu pielgrzymki rozdajemy światło, aby ze światłem wiary wejść na Jasną Górę” – tłumaczy ks. Dariusz Brylak, ojciec duchowny pielgrzymki.

Po raz kolejny w pielgrzymkę włączyła się również grupa złota, która codziennie duchowo łączyła się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia Rodzina. Uczestnicy zostali wpisani na listę pielgrzymów duchowych. Podobnie jak piesi pielgrzymi, otrzymali legitymację i znaczek oraz regulamin pielgrzymki. Swoje intencje mogli przesyłać telefonicznie lub za pomocą internetu. Pielgrzymi duchowi mogli brać udział w codziennych wieczornych spotkaniach w Sanktuarium św. Józefa.

Od 20 lat w pielgrzymkę kaliską wpisują się grupy promieniste z wielu miejsc diecezji, m.in. Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Krotoszyna, Kępna, Odolanowa, Koźmina, Sycowa, Giżyc, Opatówka, Chełmc i Błaszek.

„Naszą grupę tworzą ludzie młodzi, ale bardzo odpowiedzialni. Są bardzo wytrwali i wytrzymali, ponieważ doszliśmy tutaj bez jakiś większych problemów zdrowotnych. I wytrwali w tym, żeby się nawracać, bo jednak słuchaliśmy dużo Słowa Bożego, dużo było wezwań do nawrócenia, i to Słowo padało w serca, i myślę, że wyda plon” – mówi ks. Witold Kałmucki z Kalisza, z grupy turkusowej.

Jedną ze szczególnie rozśpiewanych grup Pielgrzymki Kaliskiej była grupa z Giżyc. Prowadził ją ks. Arkadiusz Wieczorek. „Mam takie doświadczenie z 15 lat, że są to ludzie, którzy przez ten czas nauczyli się, co to znaczy pielgrzymować, że nie jest to przeżycie 4 dni, jakaś forma spędzenia wolnego czasu, tylko że jest to akt ich wiary, ich religijności, ich głębi” – mówi kapłan. „Jest niesamowita atmosfera, każdy jest dla siebie siostrą i bratem. Pielgrzymka to jest coś, co mogę ofiarować od siebie Matce Boskiej i Panu Bogu, bo tak naprawdę jedyne, co możemy ofiarować, to nasz trud, nasze cierpienie” – dodaje Marcelina z grupy z Giżyc.

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 376 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

*

23. Piesza Pielgrzymka z Vranova nad Topl’ou w diec. koszyckiej na Słowacji przybyła na Jasną Górę 13 sierpnia. Parafia prowadzona jest przez paulinów, którzy co roku inicjują piesze wędrowanie do Częstochowy.

W grupie szło 55 pątników i jeden kapłan. W czasie 12 dni pielgrzymi pokonali 400 km. Grupie przewodził o. Grzegorz Wach, paulin. Hasłem pielgrzymki były słowa: „W wierze ojców zachowaj nas Panie”. Najmłodszy pielgrzym miał 13 lat, najstarszy 74 lat.

„Na Słowacji mamy rok św. Cyryla i Metodego, razem z Rokiem Wiary, tak że dziękujemy za dar wiary i tych apostołów Słowian, których bł. Jan Paweł II ogłosił współpatronami Europy” – mówi o. Grzegorz Wach, paulin pracujący na Słowacji od 23 lat. „Inicjatywą było 6. Światowe Spotkanie Młodych na Jasnej Górze, to była ta okazja, kiedy pierwszy raz żeśmy wyruszyli, i dziś jest to już tradycją” – dodaje paulin.

*

29. Piesza Pielgrzymka Diec. Łomżyńskiej dotarła jako ostatnia w poniedziałek, 13 sierpnia na Jasną Górę. Wedrowało 803 pielgrzymów w 5 grupach. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę (PPŁ) wyrusza z pięciu miejscowości: 1 sierpnia z Łomży, Zambrowa i z Ostrołęki, 2 sierpnia z Ostrowi Mazowieckiej i 3 sierpnia z Wyszkowa. Różna jest długość trasy dla poszczególnych grup. Pielgrzymi grup łomżyńskich mają do pokonania 435 km w ciągu 13 dni, zaś pielgrzymi grup ostrołęckich i zambrowskiej przemierzają 430 km. Grupa z Ostrowi Mazowieckiej wędruje 12 dni trasą liczącą 386 km, a Grupa z Wyszkowa w ciągu 11 dni pokonuje 364 km.

Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Piotr Mazurek, wraz z nim szło 31 księży, 15 kleryków i jedna siostra zakonna. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Świadkowie wiary”. Najmłodszy pątnik miał 7 miesięcy, najstarszymi było dwóch pątników w wieku 77 lat. Przyjechały również dwie grupy rowerowe: z Wysokich Mazowieckich oraz z Wyszkowa, w sumie 70 osób. Wraz z grupą ostatniego dnia szedł bp Janusz Stepnowski, bp łomżyński.

„W tym roku kładziemy akcent na świadków wiary z naszej diecezji, świętych i błogosławionych, a także tych najbardziej znanych polskich świętych, jak również świętych ze świata – opowiada ks. Piotr Mazurek - Przedstawiamy codziennie ich postacie, przybliżamy historie i pokazujemy, jak można dawać świadectwo w codziennym życiu, począwszy od najmłodszych, skończywszy nawet na błogosławionych teściowych, które oddają życie za swoje synowe”.

„Pielgrzymka diametralnie nigdy nie zmieni człowieka, bo my się nagle przez dwa tygodnie nie zmienimy, ale na pewno mobilizuje ludzi, angażuje ich chociażby w grupy działające przy parafiach. Znaczna część pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę potem jest zaangażowana czynnie w życie parafii i to nas najbardziej cieszy” – wyznaje ks. Mazurek.

Od 2005 roku, w ramach Pielgrzymki na Jasną Górę, zaistniała oficjalnie Grupa Biała „Pielgrzymów Duchowych”. Zaproszeni do niej w szczególny sposób są ci, którzy ze względu na słaby stan zdrowia, brak urlopu, czy finansów, nie mogli wędrować na Jasną Górę. Patronem grupy jest bł. Jan Paweł II. Szczególną intencją Grupy Pielgrzymów Duchowych jest dziękczynienie za beatyfikację, prośba o kanonizację i modlitwa w różnych intencjach, przede wszystkim w intencji szczęśliwego przebiegu PPŁ na Jasną Górę, przez wstawiennictwo Bł. Jana Pawła II. W tym roku grupa biała oficjalnie liczy 5 tys. osób, ale jak podkreśla przewodnik, grupa ta może liczyć nawet 20 tys. osób.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mś, es, dr
2013-08-13, wtorek, godz. 19.00

www.pielgrzymka-kaliska.pl

www.pielgrzymka.lomza.pl