Administrator 82 artykuły
SPONSORED ARTICLE
FEATURED ARTICLE

Related Articles

Podziel się Zgłoś naruszenie

Najświętsze Serce Jezusa Szkołą Świętości

  • Dodane przez Administrator
  • 8 marca 2013 12:03:56 CET
  • 0 komentarzy
  • 2 068 obejrzeń
Pierwszego aktu poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa dokonano na Jasnej Górze 27 lipca 1920 roku.
 

Najświętsze Serce Pana Jezusa szkołą świętości

 
 

Najświętsze Serce Jezusa Szkołą Świętości


Kult Najświętszego Serca Jezusa był zawsze żywy w Kościele. "Oto serce, które tak ogromnie umiłowało ludzi, że niczego nie oszczędziło, aż do zupełnego wyniszczenia siebie dla okazania im swej miłości" - to m.in. te słowa Pan Jezus przekazał św. Małgorzacie Marii Alacoque, francuskiej zakonnicy, objawiając się jej w latach 1673-1674 w Paray-le-Monial. To te objawienia zapoczątkowały nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca. 20 lipca 1685 roku nowicjuszki zakonu wizytek, w dzień imienin swojej mistrzyni św. Małgorzaty, poświęciły się Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Była to pierwsza intronizacja.

W innym z objawień przekazanych św. Małgorzacie Pan Jezus wzywał króla Francji Ludwika XIV, aby złożył wynagrodzenie Jego Sercu poprzez publiczne oddanie Mu hołdu, by wraz z rodziną, dworem poświęcił się Najświętszemu Sercu, wybudował świątynię i szerzył Jego cześć. Ludwik XVI nie dokonał dzieła intronizacji. Wiele środowisk, grup starało się zrealizować Boże wezwanie. Zbiorowe poświęcenia przeprowadzali w swoich parafiach księża proboszczowie, zakony. Poświęcenie całego rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, dokonane uroczyście przez Papieża Leona XIII w 1899 roku, było uwieńczeniem aktów intronizacji, czyli uznania panowania Jezusa w swym życiu. A ogłoszenie encykliki "Annum sacrum" stało się oficjalnym wezwaniem Kościoła do szerzenia kultu Serca Pana Jezusa wśród wiernych.
Dziś, w uroczystość Najświętszego SercaObraz Naj?więtszego Serca Pana Jezusa Jezusowego, szczególnie winniśmy uświadamiać sobie wagę tego kultu, który ma moc przemieniać nasze życie. Na Jasnej Górze kończy się właśnie ogólnopolskie sympozjum "Najświętsze Serce Jezusa i serce chrześcijanina" zorganizowane przez Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Jezusa, a w Krakowie odbędą się uroczystości związane m.in. z 90. rocznicą aktu poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusowemu dokonanego 3 czerwca 1921 roku.
- W kulcie Najświętszego Serca Jezusowego streszcza się tajemnica Chrystusa, ale także tajemnica ludzkiego serca. Zwłaszcza w ostatnim czasie za sprawą nauczania papieskiego rozumienie kultu zostało rozszerzone o wymiar społeczny. Papieże Paweł VI i Jan Paweł II, mówiąc o potrzebie budowania cywilizacji miłości i prawdy, ukazywali, że kult Najświętszego Serca staje się konstytucją tej nowej cywilizacji. Zatem kult Najświętszego Serca Jezusowego obejmuje tajemnicę Chrystusa i życie ludzkie w wymiarze indywidualnym i społecznym - zaznacza ks. prof. Janusz Królikowski.
Uczestnicy sympozjum na Jasnej Górze skierowali przesłanie do wszystkich wiernych o podejmowanie dzieła szerzenia kultu Serca Jezusowego. Zachęcają w nim do wszechstronnego wsparcia inicjatyw i sprawdzonych form kultu Serca Zbawiciela, które przyczyniają się do odnowy życia kościelnego oraz utrwalenia osiągnięć kulturowych i cywilizacyjnych, zbudowanych na fundamencie prawdy i miłości.
Pierwszego aktu poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa dokonano na Jasnej Górze 27 lipca 1920 roku. Kolejny uczyniono rok później - 3 czerwca 1921 r. na Małym Rynku w Krakowie. Aktu poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa dokonano również 28 października 1951 r., w święto Chrystusa Króla, we wszystkich świątyniach w Polsce.
- Akty poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa były ważnymi wydarzeniami zwracającymi uwagę na kult Najświętszego Serca. Kult Najświętszego Serca w Polsce w wieku XX w okresie międzywojennym, a potem w okresie powojennym miał duże znaczenie formujące życie chrześcijańskie w duchu sprawiedliwości, wynagrodzenia za grzechy, dojrzewania w miłości, troski o Kościół - mówi ks. prof. Janusz Królikowski. Ukazują to przykłady wielu polskich świętych z wieku XX. - Wśród 108 męczenników z okresu II wojny światowej większość zapisała się jako czciciele Najświętszego Serca. Wyrastali z ducha tego aktu oddania oraz kultu, który był jego owocem, w wymiarze indywidualnym oraz społecznym. Kult Serca Jezusowego jest szkołą świętości - podkreśla ks. prof. Janusz Królikowski.
Dziś w Krakowie w bazylice Ojców Jezuitów przy ul. Kopernika celebrowana będzie 90. rocznica konsekracji bazyliki i poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa dokonanego 1921 roku. O godz. 10.00 rozpocznie się w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" sympozjum poświęcone tej tematyce, a o godz. 18.00 podczas uroczystej Eucharystii odnowiony zostanie akt poświęcenia Narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

*źródło http://www.franciszkaniegorki.akcja.pl/html/_serce_pana_jezusa.html